Müzik Sözlüğü

“Değerli müzikolog Ahmet Say’ın Müzik Sözlüğü’nün gözden geçirilmiş yeni baskısı, artık elimizde. Müzik Sözlüğü, hem müzik eğitimi alanlar, hem müzikle uğraşanlar kadar, iyi bir müzik dinleyicisinin de temel bir başvuru kaynağı niteliğinde.” (Doğan HIZLAN)
Güncel kaynaklar sayesinde geliştirilen Müzik Sözlüğü, ilk baskısından itibaren müzik alanında çalışanların, ilgililerin bilgi ihtiyacını karşılamak üzere hazırlandı. Bir başvuru kitabı niteliğindeki sözlük, uluslararası örneklerine ek olarak, yayımlandığı ülkenin folklor ve edebiyat alanına uzanacak kadar müziğe dair geniş çerçeveye sahip oldu. Müzik yayıncısı ve yazarı olarak Ahmet Say’ın oluşturduğu, sonrasında yayımladığı ve bizzat ülkenin en ücra köşesindeki bilgi ihtiyacı olanlara ulaştırdığı sözlük, “müzik kitaplığı oluşturma gereği”ne de vesile oldu.
Müzik Sözlüğü’nün ilk yayımlandığı zamanın toplumsal ve sosyokültürel şartları, akademik ve eğitime bağlı olan uygulamaları ile birçok şeyin anlamı farklıydı. Kitap, okuyucusuna ulaşır ve ona ait olur, çoğunlukla ilk sayfasında okuyanın adıyla sahip olduğu tarihi taşırdı. Elinize ulaşan bu baskının sunulduğu dönemde ise internet, “yanlış” olanı “doğru” ile ayırt edilemeyecek şekilde harmanlayarak kolayca sunuyor. Kısa süreli ilgiyle sunulan sosyal medya ortamında ise “bilgi yerine” geçen kavramların çokluğuyla değişen “algı, karşılaştırma, değerlendirme, karar” süreci sonundaki “anlam”, bilgiyle donanma ihtiyacını zora sokuyor.
Okuyucunun ister bir kütüphanede veya yakınının kitaplığında, ister kendi arşivinde, bilgiye ulaşma ihtiyacı ve süreci, Müzik Sözlüğü’nün bu baskısında da dikkate alınıyor. Rahatça yönlenebileceği kaynakça bilgileri, müzik araştırmasını derinleştireceği tarih, felsefe, estetik, folklor vb. gibi geniş çerçevede edineceği bulgular; -kültüre değer katacak- başka çalışmalara esin ve aracı olması ümidiyle sunuluyor. Ahmet Say’ın Anadolu’nun her karışında elini sürdüğü ve tanıdığı toprağa uygun “ekin”i, emanet ettiği şekilde gelişiyor.

Yazar

Ahmet Say

Kategoriler: ,

Ek bilgi

Baskı

1. Baskı, 2022

Yazar

Ahmet Say

Dil

Türkçe

Sayfa Sayısı

808

Format

Karton Kapak, Şömizli